Náhle komplikácie pri Cystickej fibróze – I časť.

Cystická fibróza je ochorenie, ktoré vie prekvapiť CF pacienta a jeho najbližších niekedy aj akútnymi komplikáciami. Ak nastanú prvýkrát v živote, človek je často veľmi prekvapený, môže nastať panika alebo podcenenie situácie.

Prinášame Vám prehľad najčastejších akútnych komplikácii pri CF. Väčšinou sa tieto komplikácie spájajú s vyšším vekom CF pacienta a pri rozsiahlejšom poškodením pľúc či pankreasu.

Je veľmi dôležité správne zareagovať na prípadnú komplikáciu a zachovať chladnú myseľ, nereagovať panicky a prekonzultovať možné komplikácie s najbližšími, aby aj oni vedeli, čo majú kedy robiť.

Medzi akútne pľúcne komplikácie patrí hemoptýza (vykašliavanie krvi) a pneumotorax. 

 • Hemoptýza – vykašliavanie krvi

Je to asi jedna z najviac rozšírených náhlych komplikácii spojená s dýchacím systémom.

Táto komplikácia vie veľmi vyľakať či už pacienta alebo jeho okolie. Je dôležité zachovať kľud a pokoj, nakoľko táto komplikácia môže nastať v noci, či nečakane počas dňa (napr. pri vykonávaní športu alebo po záchvate kašľa). Hempotýza neznamená ihneď, že stav pacienta je zlý, pretože sú pacienti, ktorí krv kašlú občasne roky a aj desiatky rokov.

Je potrebné vždy upokojiť pacienta. V prípade opakujúcej sa hemoptýzy sa pacienti pomaly naučia s tým existovať a často už vopred vedia, že budú o chvíľu kašliavať krv.

 Vykašliavanie krvi má viacero štádií,

 •  Prúžky krvi v spúte (cca. 60% pacientov s CF sa s tým počas života stretne) sa môžu objaviť po inhalovaní, či fyzioterapii. Nebýva potrebná okamžitá kontrola u lekára ale udalosť treba konzultovať s lekárom na prehliadke v CF centre.
 • Krv je vo väčšej miere v spúte.

 • Vykašliava čistú krv bez prímesi spúta (cca. 5% pacientov CF)

Pomoc pri vykašliavaní čistej krvi.

 • V prípade, že pacient vykašliava menšie množstvo čistej krvi je potrebné zabezpečiť kľud, ľahnúť si na stranu, z ktorej vykašliava krv a prestať inhalovať, čo najmenej dráždiť dýchacie cesty. Vyhnúť sa teplým jedlám, čaju a na miesto,odkiaľ vykašliava krv priložiť zabalený ľad alebo niečo studené. V žiadnom prípade nebrať acilpirin či ibuprofen. Ak už pacient má skúsenosť s kašľaním krvi, tak má väčšinou aj lieky z CF centra, ktoré je treba užiť. V prípade že je to prvýkrát odporúča sa vitamín K. V prípade menšieho množstvo je potrebné oznámiť túto skutočnosť ošetrujúcemu CF lekárovi , aby sa stanovila možná príčina krvácania (infekcia, kvasinky alebo plesne v spúte, stres, fyzická námaha, menštruácia, suchý studený vzduch v zime a iné) a prijali sa nápravné opatrenia. Pre lepšiu diagnostiku je potrebné sledovať množstvo vykašľanej krvi. To býva aj prvá otázka lekára. Najprv to vždy vyzerá, že je tej krvi veľa, ale je potrebné stanoviť mierku. V prípade, že človek vykašle v priebehu dvoch hodín napr. štamperlík krvi (2cl-200 ml) a krvácanie neustupuje, je potrebné kontaktovať zdravotnícke zariadenie.

 • V prípade, že pacient vykašliava čistú krv, v rámci 24 hodín viac ako 250 ml hovoríme o silnom krvácaní. Tu je potrebné okamžite zabezpečiť hospitalizáciu v zdravotníckom zariadení najlepšie v CF centre alebo na pľúcnom oddelení. Napriek tomu, že pacient má pocit obrovského krvácania sa často jedná o malú dierku v cieve o veľkosti špendlíkovej hlavičky. V nemocnici podľa závažnosti najčastejšie pacient dostane lieky na zastavenie krvácania, ľad a kyslík, aby sa rana rýchlejšie zahojila. V prípade, že to nestačí sú aj ďalšie možnosti liečby. V CF centrách sú na tieto komplikácie pripravení a vedia prípadne usmerniť aj lekára mimo CF centra telefonicky.

Vždy je potrebné vykašlať všetku nahromadenú krv a nenechať ju v pľúcach, nakoľko môže následne vzniknúť zápal. Robí sa to veľmi šetrnou fyzioterapiou, aby sa rana opätovne neotvorila. Nieje vhodné veľa a nasilu kašlať a inhalácie obnoviť postupne a šetrne. Starú krv môžete vykašliavať ešte pár dní. Telo má svoju samočistiacu schopnosť.

 

Dôležitý vitamín K

Pri CF je dôležité sledovať vitamín K v krvi, nakoľko nedostatok tohto vitamínu môže krvácanie negatívne ovplyvniť. K vitamín je vitamín rozpustný v tukoch a pri CF je ťažšie vstrebateľný, preto sa odporúča jeho suplementácia.

 

Krvácanie môžu vyvolávať aj lieky na inhalovanie ako napr. niektoré inhalačné antibiotiká. Počas obdobia vykašliavania krvi sa neodporúčajú inhalácie viacpercetným slaným roztokom ani užívať Pulmozyne. Taktiež je potrebné obmedziť lieky aspirin, ibuprofen alebo heparín, ktoré môžu zosilniť krvácanie. Neodporúča sa ani jest horúce jedlá či piť horúce nápoje, rovnako aj vyhýbať sa horúcej sprche či kúpeľu.

Krátka sumarizácia:

 • Je potrebné zachovať pokoj, zbytočne sa nestresovať – žiadnu paniku

 • Je potrebné sledovať množstvo vykašľanej krvi, nakoľko od toho závisí ďalší postup

  • Prúžky krvi alebo veľmi malé množstvo krvi v spúte – telefonicky kontaktovať CF lekára, nemusí byť okamžite, upovedomiť pri kontrole v CF centre

  • Jednorazová hemoptýza – vykašlaná bola čistá krv, menej ako 20 ml za hodinu čo je cca. 1 štamperlík – kontaktovať CF lekára a postupovať podľa jeho inštrukcií, najčastejšie užiť lieky na zastavenie krvácania, prípadne navštíviť zdravotnícke zariadenie ak sa jedná o prvú hemoptýzu a pacient doma nemá žiadne lieky nemá.

  • Dlhodobejšie vyškaliavanie krvi alebo viac ako 20ml za hodinu – je potrebné okamžite navštíviť zdravotnícke zariadenie (najlepšie CF centrum) a kontaktovať CF lekára

 • Pri náhlej návšteve zdravotníckeho zariadenia mimo centra CF sa Vám žiaľ môže stať, že nebudú mať žiadnu skúsenosť s touto komplikáciou a ani s CF. Môžu Vás presviedčať, že vykašliavate krv z tráviacej sústavy či hrtana. Budú chcieť robiť rôzne vyšetrenia. V takom prípade je potrebné žiadať o telefonickú konzultáciu s CF centrom.

Prajeme Vám nech Vás táto komplikácia obchádza, ale je dôležité vedieť, že môže nastať nečakane.

Pre KlubCf spracovala- IV-