6% slaný roztok pri maličkých bábätkách – čo hovoria štúdie?

Inhalovanie 6% slaného roztoku u starších pacientov využívame bežne. A je potvrdené štúdiami, že je to jeden z prvok kvalitnej liečby CF. Ale ako je to u maličkých bábätiek, od kedy je možné/ vhodné inhalovať hypertonický roztok.

V renomovanom vedeckom časopise American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine bola publikovaná štúdia k inhalovaniu 6% slaného roztoku pri bábätkách. Jednalo sa o preventívnu terapiu, ešte pred prvými symptómmi CF. Experti očakávajú skorou terapiou minimalizáciu ireversibilného poškodenia pľúc. Základným predpokladom je skríning novorodencov aby sa CF stanovila hneď na začiatku a terapia sa mohla uplatniť. V kontrolovanej klinickej štúdie, dvojito zaslepenej, kde ani rodičia ani lekári nevedeli čo inhalujú či 0,9% roztok alebo 6% slaný roztok, ukázalo signifikatný efekt inhalovanie 6% slaného roztoku. Kojenci, ktorí inhalovali 6% slaný roztok pribrali viac a aj LCI parameter ( indikátor , ktorý pomáha pri kojencoch stanoviť stav pľúc – niečo ako koľko výdychov potrebujú detičky na vydýchnutie predtým vdýchnutého plynu) sa zlepšil. Štúdia prebiehala na 42 kojencoch počas štyroch mesiacoch a následne bol sledovaný zdravotný stav počas ďalšieho roku. Polovica inhalovala 2x denne 6% slaný roztok a druhá polovica 2x denne 0,9% slaný roztok.

PRESIS-Studie vyvrátila tvrdenie, že je potrebné začať pri maličkých kojencoch s nízkymi koncentráciami slaného roztoku a postupne zvyšovať. Tolerancia inhalovania slaného roztoku bola v oboch skupinách podobná. Vysledky štúdie ukazujú, že inhalovanie 6% slaného roztoku je bezpečné aj pre kojencov a je možné začať rovno aj s 6% slaným roztokom alebo vo veľmi krátkej dobe dosiahnuť túto koncetráciu.

Zdroj:

Stahl, M., et al., Preventive Inhalation of Hypertonic Saline in Infants with Cystic Fibrosis (PRESIS): A Randomized, Double-Blind, Controlled Study. Am J Respir Crit Care Med, 2018.

https://www.muko.info/einzelansicht/news/News/detail/saeuglinge-mit-cf-profitieren-von-inhalation-mit-6iger-kochsalzloesung/

Tento článok je len informačný, pacient vždy dodržuje pokyny lekára.

spracovala – IV-