7 VECÍ KTORÉ SKONTROLUJTE V KUFRI PRED ODCHODOM NA DOVOLENKU

Prichádza obdobie dovoleniek a keďže sme rodičia detí s CF snažíme sa, aby aspoň nejaký čas prázdnin strávili pri mori. Odborníci odporúčajú pre ozdravovanie organizmu minimálne 10 dní pri mori. Uf, náročné aj finančne aj časovo, veď to poznáme. Ale ak sa Vám dá je to ideálne na prečistenie pľúc.

Častou otázkou, čo nesmieme zabudnúť na dovolenku, sa trápi nejeden rodič baliaci svoje dieťa s cystickou fibrózou. Ponúkame Vám aspoň vlastnú skúsenosť čo určite treba vziať.

1. INHALÁTOR

Bez inhalátora ani na krok. Alebo najdôležitejšia vec kvôli ktorej sa treba vrátiť. Ak cestujete autom a máte priestor je ideálne ak si vezmete inhalátory dva. Najideálnejšie ak máte kombináciu elektrického a nabíjateľného inhalátora. Taktiež sa môžete poistiť náhradnou hadičkou a náhradným nebulizátorom. Ak miesto nemáte a môžete vziať iba jeden poriadne ho skontrolujte a berte ten dobíjateľný. Ak nemáte, skúste si na cestu autom zohnať aspoň adaptér do zapaľovania. Budete flexibilnejší.

2. LIEKY

Nezabudnite si zbaliť dostatok liekov na každý deň + dva naviac (v prípade napr. zdržania na letisku…). Pulmozyne obaľte alobalom a ak sa Vám dá určite vložte do chladiacej tašky s jedlom k chladiacej náplni, alebo k mrazenému hrášku, poprípade môže byť aj mrazená mrkva :D. Ak chladiacu tašku nemáte, kúpte si ju, alebo hľadajte najchladnejšie miesto vo vašej batožine.

 

3. NEZÁVADNÁ VODA A SOĽ

Naše deti sa dokážu pri vysokých teplotách veľmi ľahko vysoliť a dehydratovať. Dbajte na to, aby mali neustále dostatok nezávadných tekutín, tzn. nedopúšťajte im fľašky vodou na pumpových záchodoch, alebo celkovo im vôbec nedopúšťajte vodu do fliaš keď nepoznáte zdroj. Ak sa vám dá majte svoju soľničku, ktorou im vodu, jedlo alebo napriamo do úst prisolíte život.

4. POISTENIE + PRELOŽENÝ popis k liekom

Cestovné poistenie je základ. Aj pacient s CF je poistiteľný a nielen na cestu k moru. Preložený popis liekov budete potrebovať najmä v tedy keď letíte lietadlom, aby Vám kvôli možnej kontrole liekov v príručnej batožine neuletelo lietadlo.

 

5. VITAMÍNY, NUTRIDRINKY, VENTOLIN

Dovolenka je dovolenkou pre myseľ aj pre telo, ale aby ju telo našich detí zvládlo, treba sa o neho starať tak ako doma. Ventolin si nezabudnite pribaliť, ak ho máte odporúčaný kvôli sťaženiu dýchania v horúčavách. Nutridrinky sú osviežujúce nielen doma, ale aj pri mori, kľudne ich dajte trochu zachladiť a deti majú studený shake a zároveň ďalšiu dávku tekutín, aj keď mlieko nenahrádza vodu!!!! Vitamíny sú potrebné aj pri mori no chytajte hlavne ten dobrý slnečný D, ale samozrejme s mierou a dobrým ochranným krémom. Čo sa týka kreonu ak by ste ho zabudli nemusíte stopovať lietadlo na Slovensko dá sa kúpiť v lekárni, len teda skontrolujte pomer pankreatických enzýmov.

 

6. VRECKOVKY A RÚŠKA

Po pár dňoch pri mori začne vaše dieťa pravdepodobne pokašliavať. Hlieny v pľúcach sa začínajú uvoľňovať. Je to veľmi dobré. Snažte sa, aby sa dieťa veľa potápalo, plávalo, občas zariaďte aby vodu preglglo a prepláchlo si nos. Ideálne je, ak môže dieťa rehabilitovať a inhalovať priamo na pláži. Kašlite na pamiatky teraz je to dovolenka kvôli jeho kašľaniu. Strávte čo najviac času pri mori a tým myslím na pláži priamo pri mori, alebo na lodi. Behajte, skáčte, spievajte, hrajte karty, jedzte mastné langoše a hranolky, ale hlavne na pláži, nie niekde zastrčení v reštaurácii pod klímou. Vreckovky majte stále pri sebe, predsa len vykašliavanie môže dieťa chytiť kdekoľvek. Vždy ho za podarené vykašľanie pochváľte, samozrejme aj za snahu vykašľať. Na verejné toalety ak nemusíte nechoďte, ak musíte nech má dieťa rúšku. Taktiež sa Vám rúška zíde v zábavných parkoch. Ak sa dá, klímu používajte iba tú o ktorej viete, že je čistá.

 

7. RADOSŤ

Kvalitne strávený čas s priateľmi a rodinou, patrí  najdôležitejším veciam čo vaše dieťa s cf pri mori potrebuje. Je to čas kedy si môžete spoločne oddýchnuť v inom, krásnom prostredí, pri relaxačnom šumení mora, ktoré potrebujú najmä rodičia. Čas bez slovenských televíznych programov a čumenia do mobilu. Je to čas tichého dovolenkového zdieľania vzájomnej prítomnosti a radostných, spoločných zážitkov. Venujte sa jeden druhému, pokúste sa vísť z kolotoča obyčajných dní. Užívajte si čo Vám more môže ponúknuť. Vytvárajte zážitky.

 

Na záver.

Vedeli ste, že naše najbližšie Jadranské more je výnimočné vďaka vysokej koncentrácii soli. Je v ňom až 40 gramov soli na 1 liter vody, a to nieje málo. 

 

spracovala -kh-