Prečo sú reflux a aspirácia nebezpečné pre pacientov

Prečo je reflux a aspirácia nebezpečná pre pacientov s CF

Dr. Gwen A. Huitt je infektológom v National Jewish Health so zvláštnym zameraním na mikobaktérie, bronchiektázu a cystickú fibrózu. V tomto článku hovorí o skrytých nebezpečenstvách veľkého lekárskeho problému, o ktorom sa domnieva, že nedostáva potrebnú pozornosť v komunite CF – aspirácia.

 

Čo je to aspirácia? Čo je tichá aspirácia?

Aspirácia je definovaná ako vniknutie cudzích telies do dýchacích ciest. Môže ísť o aspiráciu kvapaliny, látky alebo cudzieho telesa, ktoré sa následne dostane do dýchacích ciest. Mnohokrát, keď máme zjavnú aspiráciu, sa aktivuje kašeľ.

Pocit – „niečo vám zabehlo.“ Príklad. Keď človek pije tekutiny príliš rýchlo, hodí hlavou späť, aby prehltol tabletky atď. Malé množstvo kvapaliny preteká dýchacími cestami dráždi ich a spôsobuje kašeľ. Okrem toho sa môže objaviť zjavná aspirácia u niektorých ľudí s neurologickými poruchami, ktoré zhoršujú schopnosť správneho prehltnutia (mozgová mŕtvica, Parkinsonova choroba atď.).

Tichá aspirácia sa môže vyskytnúť aj pri mnohých nervovo svalových poruchách aj u ľudí bez CF. To je prípad väčšiny pacientov. Existujú dve odlišné situácie, ktoré sa môžu vyskytnúť.

 1. Prvým z nich je, že keď vypijeme nápoj a malé množstvo tekutiny vytvorí „bazén“ vo výklenku okolo hlasiviek, tak potom malé množstvá tekutiny sa môžu pretiahnuť cez hlasivky do dýchacích ciest. Tieto množstvá však nespúšťajú kašeľ ani žiadny pocit, že niečo práve vniklo do dýchacích ciest.

 2. Druhým scenárom je, keď v dôsledku refluxu sa tekutiny zo žalúdka, alebo pažeráka dostanú dostatočne vysoko na to aby prenikli do dýchacích ciest.

Čo najviac prispieva k aspirácii?

Domnievame sa, že u väčšiny pacientov prispieva k skrytému refluxu

 • pitie veľkého množstva tekutín naraz,

 • ohýbanie sa dopredu

 • ležanie na príliš plochej podložke na chrbte, žalúdku alebo na pravej strane.

Aké sú riziká aspirácie pre pacienta s CF?

Nebezpečenstvom aspirácie u CF je to, že do dýchacích ciest, posielate nielen baktérie, ako sú pseudomonas alebo netuberkulózne mykobaktérie (NTM), ktoré prispievajú k infekcii, ale aj to, že zažívacie enzýmy a kyseliny spôsobujú významný zápal v dýchacích cestách. Táto situácia zhoršuje zápal a infekciu v citlivých dýchacích cestách.

Preventívne tipy:

1. Obmedzte prísun kvapalín na maximálne 0,17 litra za hodinu. Kvapalina zahŕňa smoothies, jogurt, polievku, zmrzlinu atď.

Neprimajte tekutiny tri hodiny pred spaním. (Pozn. prekladateľa: v prípade kojených bábätiek je vhodné ich držať v čo najviac zvislej polohe 20 minút po kojení.)

2. Presuňte večernú dávku liekov na čas večere (okrem liekov na spanie).

3. Spite s podloženou hlavou – najlepšie na nastaviteľnom lôžku s vyvýšením medzi 30 až 45 stupňov pod hornou časťou tela a kolená mierne zvýšené a ohnuté. Len spanie na dvoch vankúšoch nestačí.

4. Nikdy nespíme na pravej strane alebo žalúdku. To zvyšuje reflux v noci. Ak je to potrebné, zmeňte umiestnenie postele, aby ste nespali na pravej strane.

5. Vyhnite sa týmto výrobkom, pretože všetky spôsobujú skrytý reflux aj niekoľko hodín po užití:

 • alkohol

 • kofeín

 • sýtené nápoje

 • čokoláda

 • tučné jedlá

 • paradajkové omáčky

6. Pamätajte, že neexistuje žiadny liek, ktorý by zastavil reflux! Lieky iba znižujú obsah kyseliny v žalúdočných šťavách.

Lieky ako PPI [t.j. Nexium] alebo H2 blokátor [t.j. Zantac] potláčajú tvorbu kyseliny, čo určite môže pomôcť pri pálení záhy alebo kašli, ale nezastavujú fyzické pôsobenie refluxu. „

Jednou z úloh kyseliny v tráviacich šťavách je zabiť určitý podiel baktérií, ktoré prehltneme. Ak ste po znížení množstva žalúdočnej kyseliny ešte stále mali reflux (pri užívaní PPI) a potom sa dostal obsah žalúdka do dýchacích ciest, tak ste skutočne aspirovali viac baktérií „

7. Iba sacharidy, zrná a škroby absorbujú žalúdočné šťavy tak, že sa nedostanú dostatočne vysoko do pažeráka, aby sa nasiakali do pľúc.

Zdroj:

Why Aspiration Is a Silent, Hidden Danger for Cystic Fibrosis Patients

 

https://cysticfibrosisnewstoday.com/2017/12/21/a-specialists-7-tips-for-preventing-reflux-and-aspiration/

 

– Preklad: Kristína Baloghová –