Inhalovanie s najmenšími.

Inhalovanie je veľmi účinná a užitočná forma liečby pri CF. Možno Vám príde neúčinná, keď malé dieťa ešte nevie dobre spolupracovať. Ale nebojte sa, určitá dávka lieku a mukolytík sa do pľúc dostane a dôležité je dieťa navykať na pravidelné inhalácie, ktoré budú súčasťou jeho života.

Na Slovensku má pacient nárok na inhalátor raz za 10 rokov, je to na predpis od špecialistu. Prístroj plne hradí poisťovňa. Náhradné diely sa dajú zakúpiť už vo vlastnej réžii napríklad cez firmu Menzl.s.r.o.

Článok vychádza z osobných skúseností rodičov malého dieťaťa.

Naše skúsenosti s inhalovaním u malého dieťaťa s inhalátorom PARI SX

Inhalátor PARI SX Vám predpíše vaša ošetrujúca doktorka. Zároveň vysvetlí ako ho vybaviť v zdravotníckych pomôckach.

Balenie bude obsahovať

  • Nebulizér LC Sprint
  • Prerušovač LC
  • Náustok
  • Detskú masku
  • Hadičku
  • 2 trysky ( modrú a červenú)

Červená tryska – je vytvorená pre efektívne dodanie liečiva do obvodových oblastí pľúc pre pacientov od 4 rokov s obzvlášť vysokými požiadavkami na terapiu.

Modrá tryska – je vytvorená pre efektívne dodanie liečiva do stredovej oblasti pľúc pre pacientov od 4 rokov a starším.
Rodičia menších detí si môžu zaobstarať, ale už vo vlastnej réžii trysku žltú. Nieje súčasťou predošlého balenia.

Žltá tryskaVysoko-výkonný nebulizér určený zvlášť pre bábätká a novorodencov.

Cena PARI LC SPRINT Junior nebulizér YELLOW stojí 33Eur

Určenie správnej trysky, nie je len tak pre nič za nič. Malé deti majú malé priedušky. Z tohto dôvodu je potrebné, aby inhalátor pre nich vyrobil jemnejší aerosól ako pre dospelých. Ak budú kvapky dostatočne malé, tak sa dostanú dostatočne hlboko do dolných dýchacích ciest. Je dobré teda do náhradných dielov zainvestovať. Ako vám dieťatko bude rásť postupne použijete aj pôvodný set.

Pre najmenších taktiež existuje výborná pomôcka. Malý uhlový nadstavec. Pomocou neho viete masku polohovať. V prípade choroby, keď inhalácií je aj 5 za deň tak bábätko môže inhaláciu aj prespať v postieľke.

My sme si pre syna zakúpili aj detskú masku Flaem Nuova. Takto mu neprefrčí okolo hlavy toľko liečiva a aj ju lepšie toleruje ako tú veľkú farebnú zo setu.

Dovolím si publikovať radu od našej skvelej rehabilitačnej sestry, pani Kataríny Jankovičovej.

S deťmi ktoré sa ešte len pasívne zúčastňujú inhalácií je výborné tuto činnosť vykonávať na fitlopte. Deťom sa to aj páči a aj ich to prinúti dýchať viac zhlboka. Odporúčaná poloha je taká, že si chrbát dieťatka opriete o svoje brucho a jeho nohy voľne položíte medzi tie vaše (mierne rozkročené nohy rodiča vytvoria pohodlné sedenie pre dieťa).
Ďakujeme mamičke Kristíne K. za zdieľanie skúseností.

 

Inhalovanie pre deti nieje zábava, je to žiaľ povinnosť, ktorá sa musí vykonávať správne. Je to na Vás rodičoch, aby sa dieťa odkedy bude vedieť spolupracovať naučilo inhalovať správne a aby pochopilo význam inhalovania. Je potrebne vyhľadať rehabilačné CF sestry, ktoré vaše deti naučia plnohodnotne inhalovať. Ak sa stane pre nich inhalovanie bežnou rutinou, ktorú budú brať ako súčasť ich života vyhrali ste. Ale je to dlhý boj a v puberte určite veľmi náročný. Tak pevné nervy pre všetkých!
redakcia KlubuCF

 

Inhalovanie s najmenšími.

Inhalovanie je veľmi účinná a užitočná forma liečby pri CF. Možno Vám príde neúčinná, keď malé dieťa ešte nevie dobre spolupracovať. Ale […]